Veliko prelo 2026. u Subotici
Okupivši oko 450 sudionika, u subotu 31.siječnja se u dvorani Tehničke škole »Ivan Sarić« u Subotici održalo »Veliko prelo«, pokladna manifestacija u organizaciji HKC-a »Bunjevačko kolo«, piše Hrvatska riječ.
Pozdravljajući okupljene, predsjednik Organizacijskog odbora »Velikog prela« Denis Lipozenčić podsjetio je na važnost prijateljstva i susretanja. »I zato je ovo mjesto svake godine isto, a opet uvijek novo. Jer se stari prijatelji zagrle a novi rađaju«, kazao je on. Okupljene je pozdravio i savjetnik u Središnjem državnom uredu za Hrvate izvan Republike Hrvatske dr. sc. Milan Bošnjak poručivši kako Ured i Hrvatska vlada podupiru Hrvate u Srbiji i da će takve potpore biti i ubuduće. »Hvala vam na svemu što činite, na tome što čuvate prekrasnu i jedinstvenu kulturu koju samo vi donosite i na koju smo svi ponosni«, rekao je Bošnjak. Zamjenik županice Osječko-baranjske županije Goran Ivanković Lac zahvalio je ovdašnjim bunjevačkim Hrvatima na aktivnostima glede očuvanja svoje kulture, tradicije i baštine, o čemu svjedoči i »Veliko prelo«. »Ovdje sam već toliko dugo godina, dobro se poznajemo, pomažemo se, čuvamo se na određeni način. Vidimo se i dogodine«, kazao je on. Prelo je otvorila predsjednica Hrvatskog nacionalnog vijeća i zastupnica u Hrvatskom saboru Jasna Vojnić koja se, u kontekstu ovogodišnjih izbora za HNV, zahvalila svima na potpori u protekla nepuna dva mandata na čelu toga tijela. »Proteklih godina bilo je predivno i bilo je preteško. Hvala vam što ste bili uz nas i hvala vam što ste još uvijek ovdje. Ove godine, molim vas obećajte, da ćemo mi odlučiti tko će i kako dalje voditi našu zajednicu. Veliku potporu dobili smo od Republike Hrvatske, puno toga smo uradili. Preuzmimo odgovornost da mi odlučimo kako ćemo dalje. Jako je teško graditi a jako je lako srušiti sve što smo sagradili«, poručila je Vojnić te najavila kako će se HNV ove godine potruditi da pronađe i osigura adekvatni, novi prostor za HKC »Bunjevačko kolo«. Proglašene su i najbolje preljske pjesme. Prvu nagradu dobila je Željka Zelić za »Ambar sićanja«, druga nagrada pripala je Klari Dulić Ševčić za pjesmu »Oko prela« a treća Bori Karadži, autoru pjesme »Sićanja na prela«. Posjetitelji, kao i oni aktivni na društvenim mrežama, mogli su glasovati i za »najlipču prelju« »Velikog prela«. Ovu titulu ponijela je Ivona Stantić, za prvu pratilju izabana je Dunja Vojnić Hajduk, koja je dobila i najviše glasova u Facebook glasovanju, dok je za drugu pratilju izabrana Iva Francišković. Po tradiciji, priređena je i »živa slika«, prikaz nekadašnje slike prela, a ovogodišnji domaćini bili su Jasna i Antun Kujundžić, te obitelj Marine i Branka Mamužića s djecom. Nastupili su i folkloraši Centra. Tijekom večeri zahvaljeno je i Organizacijskom odboru manifestacije koji već deset godina radi u istom sastavu. Goste su zabavljali ansambli »Ruže« i »Hajo« a priređena je i bogata tombola.
Foto i izvor: facebook stranica "NIU Hrvatska riječ"
2 veljače 2026